Bronz

10 faktů o bronzu

S celou érou pojmenovanou po tomto kovu by asi mnohým ani nepřišlo, že bronz používá člověk k rozvoji společnosti už několik tisíciletí.

Zde je několik faktů o bronzu.

 

  1. Jižní a střední Evropané používají bronz od roku 3000 př. n. L. Teprve kolem roku 1700 př. n. L. Se používání bronzu rozšířilo v severní Evropě.

 

  1. Bronz není čistý kov- je to běžný název pro sérii slitin mědi, které lze rozdělit do tří hlavních skupin:

1) Olovnatý bronz: Byla přidána měď legovaná olovem a cínem, přibližně s obsahem 2–7 % olova.

2) Cínový bronz: Měď legovaná cínem, bylo přidáno přibližně 5-14 % cínu.

3) Alu bronz: Měď legovaná hliníkem, přidáno přibližně 6-11 %.

 

  1. Na rozdíl od jiných kovů, jako je hliník a čisté slitiny mědi, je prakticky veškerý bronz v zásadě tvarován litím. Lití dodává speciální povrch „surovým“ bronzovým polotovarům jako jsou bloky, tyče a trubky, ale jakmile je materiál zpracován, odhalí se barva a kovový vzhled.

 

  1. V závislosti na slitině může mít bronz širokou škálu barev od nažloutlé po tmavě hnědou a načervenalou.

 

  1. Obecně je bronz vysoce odolný proti korozi, a proto je atraktivní volbou v agresivním prostředí. Síla jednotlivých slitin se však výrazně liší: Některé slitiny se vyznačují např. vysokou pevností a tvrdostí. Jiné slitiny bronzi se také vyznačují dobrými kluznými vlastnostmi, což bronz činí zvláště vhodnou pro výrobu ložisek.  

 

  1. Bronz se vyznačuje snadným opracováním, a proto je bronz často k dispozici mimo jiné ve formě tyčí, které se používají k obrábění. Je však důležité si uvědomit, že slitiny hliníku a bronzu nejsou snadno opracovatelné, protože jsou mnohem tvrdší než většina ostatních slitin bronzu.

 

  1. Vzhledem k vlastnostem bronzu jsou jejími typickými aplikacemi: strojní součásti, opotřebitelné součásti, části motoru, čerpadla, ozubená kola, ventily a armatury.

 

  1. Bronz se používá také v mořském prostředí. Alu-Bronz je kategorie slitiny bronzu, která je nejvíce odolná vůči korozi ve spojení s mořským a agresivním prostředím, např. vysoké tlaky. Zde lze výhodně použít hliníkový bronz, protože tyto slitiny jsou velmi odolné proti opotřebení. Klasickými aplikacemi pro hliníkový bronz jsou např. stavební stroje a lodní šrouby.

 

  1. Drtivá většina mincí je vyrobena z bronzu. Například dánské mince se skládají z cínového bronzu (50 øre), niklového bronzu (1, 2 a 5 korun) a hliníku (10 a 20 korun).

 

  1. Některé druhy bronzu, včetně AMPCO® 8, AMPCO® 18 a AMPCO® M4, jsou potravinářské kvality. Tyto slitiny jsou navíc výjimečně trvanlivé a odolné proti opotřebení. Tyto slitiny se často používají společně s různými druhy slitin oceli např.ve formě ložisek.


Náš sortiment bronzových výrobků