Měď

10 faktů o mědi

Od starověku člověk znal tento načervenalý kov, který po celou historii sloužil buď jako elektrický transformátor nebo jako platební prostředek nebo jako důvod pro válku a plenění.

 

 1. Přibližně od roku 5000 př. N. L. Používal člověk měď jako užitný kov a měď je proto označována jako jeden ze starověkých kovů. Měď byla a stále je používána k výrobě celé řady předmětů, jako jsou mince, zbraně, kuchyňské náčiní, potrubí, plavidla a opláštění lodí. Opláštění lodi znamená zakrytí části lodi, která je ponořena do vody. Opláštění lodí mědí umožnilo plout v tropických vodách, kde by jinak vysoká teplota vody v kombinaci se solemi a minerály v mořské vodě běžně zkorodovala materiály, včetně dřeva a různých kovů-ale měď těmto podmínkám odolává (např. zabraňuje růstu mušlí na kýlu).

 

 1. V římských dobách se na Kypru těžilo velké množství mědi, a proto je měď pojmenována po řeckém „Kypru“. Později se těžba mědi rozšířila do celého světa a v 17. století se ve švédském Falunu nacházel největší měděný důl na světě. Dnes se měď těží zejména ve Spojených státech a Chile.

 

 1. Měď je v periodické tabulce prvkem číslo 29 a s hustotou 8,92 g/cm3 (20 ° C) je považována za těžký kov. Jako prvek je měď také součástí struktury buněk lidského těla a nachází se také v široké škále potravin, jako je maso, mořské plody, ořechy a čokoláda.

 

 1. Elektrická vodivost čisté mědi je velmi vysoká a dnes se tedy přibližně dvě třetiny veškeré extrahované mědi používají jako základní součásti elektrických aplikací, např. ve formě drátů. Při popisu elektrické vodivosti jiných kovů se jako referenční pro extrémně dobrou elektrickou vodivost obvykle používá čistá měď.

 

 1. Měď je také jedním z nejlepších kovových tepelných vodičů. Díky tomu je měď ještě vhodnější pro elektrické aplikace, protože měď rychle odvádí teplo při vedení elektrického proudu. Teplo v materiálu vytváří odpor vůči elektrickému proudu. Protože měď může rychle odvádět teplo, je také optimalizována elektrická vodivost. Většina zkratů elektrických spotřebičů se vyskytuje proto, že se vlivem proudu přehřívá. Možná to znáte ze svého smartphonu: Většina moderních smartphonů je navržena tak, aby se vypínala, pokud se přehřejí, např.při expozici na slunci.

 

 1. Slitiny mědi, do nichž bylo přidáno velké množství jiných kovů, mají nižší elektrickou vodivost než čistá měď a jsou široce používány ve spojení s výměníky tepla, trubkami a dekoracemi (např. interiérový design a fasády budov).

 

 1. Při kontaktu mědi s atmosférickým vzduchem se na povrchu mědi vytvoří tenká vrstva oxidu měďnatého. Oxid mědi účinně chrání měď před další degradací/korozí a postupem času se barva vyvíjí do charakteristické, stálezelené barvy, kterou pravděpodobně znáte ze střech starších budov nebo staveb, jako jsou kostelní věže a sochy. Je -li to žádoucí, je možné zajistit na povrchu vzhled zeleného listí nebo podpořit rychlejší zvýraznění nazelenalé barvy na povrchu. To je obzvláště oblíbené ve spojení s fasádními konstrukcemi, ve kterých je žádoucí dynamický a přirozený výraz.

 

 1. Měď je extrémně tvařitelná, což je velká výhoda při výrobě elektrikářských výrobků (např.kabeláže). Měděné nitě pro dráty se vyrábějí natažením mědi na malé tenké nitě. Mnoho tenkých nití je poté spleteno do jednotlivých drátů a čím více malých vláken v drátu je, tím větší je flexibilita drátu.

 

 1. Mosaz i bronz jsou slitiny mědi, tj. měď smíchaná s velkým podílem jiných kovů. Různé kombinace slitin dodávají materiálům řadu výrazně odlišných vlastností.

 

 1. TRANSLATION MISSING Both brass and bronze are copper alloys, i.e. copper mixed with large quantities of other metals. The different alloy combinations add a number of markedly different properties to the materials.  Náš sortiment měděných výrobků