Mosaz

Fakta o mosazi

 

Další informace o kovu podobném zlatu:

  • Mosaz historicky používal člověk již před rokem 1500 n. L. - použití bylo mnoho, např.: mosazná děla ve středověku, dveřní kliky, mince.

 

  • Mosaz se v zásadě skládá z mědi legované 5-40 % zinku. Kromě toho lze přidat další menší množství jiných kovů – tím se docílí dalších určitých vlastnosti slitiny. Mosaz je rozdělena do tří skupin:

1) Klasická mosaz (měď a zinek)

2) Mosaz s přídavkem olova

3) Mosaz s přidanými jinými kovy

 

  • Zinek činí materiál pevným a tvrdým a obecně platí, že čím více zinku se přidá, tím bude mosaz silnější a odolnější vůči korozi. Díky obsahu zinku je mosaz obecně označována jako materiál s vysokou odolností proti korozi

 

  • S ohledem na svou tvrdost je drtivá většina mosazných slitin vhodná ke zpracování obráběním, frézováním a děrováním. Ve skutečnosti je CW614N označován jako index 100 pro obrábění, protože je jednou z nejlépe obrobitelnějších slitin kovů, které jsou člověku známé!

 

  • Mosaz se vyznačuje zejména svou zlatou barvou, která se výrazně liší od odstínů mědi a bronzu. Mosaz je široce používána k dekorativním účelům v interiéru i exteriéru a používá se např.na lampy, kliky dveří, čela budov a další dekorace.

 

  • Konstrukce mosazi nabízí velkou flexibilitu, protože mosaz lze tvarovat např. vytlačováním, válcováním nebo kováním, v závislosti na individuálním typu slitiny. Díky této schopnosti zpracovávání a v kombinaci s vysokou odolností proti korozi se mosaz často používá pro tvarovky a jiné instalatérské aplikace, které vyžadují, aby byl materiál obráběn s náročnými tolerancemi.

 

  • Mosaz lze recyklovat a velká část mosazi odevzdané k recyklaci,pochází z baterií, instalatérských předmětů a různých dekorací, např.svícny.


    Náš sortiment mosazných výrobků