Hans E. Madsen

Využití hliníkových profilů při návrhu osvětlovacích systémů

Místnosti soudu na ostrově Zealand

Design a osvětlení

 

Osvětlení respektující prostor a zákon.

 

Výtvarník Hans E. Madsen z Kodaně se proslavil svými světelnými instalacemi a byl požádán, aby vytvořil lampy pro místnosti soudu na ostrově Zealand. Rozhodl se využít pro část svého řešení hliník.

Hans E. Madsen navrhl koncepci osvětlení výkladních skříní obchodu Nørgaard v ulici Strøget v Kodani. Instaloval osvětlení na festivalu v Roskilde. Vytváří lampy pro výstavbu dánského metra, kde je zapotřebí, aby lampy během výstavby osvětlovaly prostor a současně byly dekorativní. A navrhl lampy pro místnosti soudu na ostrově Zealand:

 

'Vše je navrženo pro konkrétní místo nebo místnost, takže se vždy jedu na to místo podívat, abych získal dojem, čím mají moje lampy nebo instalace přispět,' říká Hans E. Madsen o svém způsobu práce, který respektuje místo, okolí a funkci:

 

'Tuto metodu jsem používal u lamp pro místnosti soudu a vytvořil jsem dva velké a jeden menší typ kulatých lamp. Kulatý tvar odráží myšlenku architekta, který místnosti soudu navrhoval jako starobylé kruhové shromaždiště, kde se setkávali lidé. Také se domnívám, že by dekoratér měl zanechat otisk v této velmi přísné místnosti.'

 

Dýha na povrchu hliníku

Jakmile začne mít návrh konkrétní tvar, je čas vybrat správné materiály:

 

- Vezmu do úvahy, co se mohlo líbit architektovi a co vybral pro stavbu. V tomto případě jsem použil na povrch lamp z hliníku dýhu. Když jsem tu zakázku dostal, ptal jsem se v několika dílnách na hliník, říká Hans E. Madsen, jehož studio se nachází v Fabrikken for Kunst na ostrově Amager:

 

- Po krátkém hledání na internetu jsem našel společnost Alumeco, která dodává hliník, a oni souhlasili, že mi s tímto velmi individuálním projektem pomohou.

 

 

Inspirace pro další projekty

- Okamžitě mi bylo jasné, že je to dobrá spolupráce; společnost Alumeco mně rychle poradila, jak projekt zvládnout. Model, který jsem od společnosti Alumeco dostal, byl velmi přesný, a já jsem to respektoval.

 

- Často začínám pracovat tím, že si udělám náčrtky rukou. Měl jsem grafika, který se na ně podíval, než vše převzala společnost Alumeco. Takto se výkresy daly snadno číst a předešli jsme nejasnostem, říká Hans E. Madsen. Spolupráce se společností Alumeco mu nabídla inspiraci pro další projekty, u nichž chce pracovat s hliníkem:

 

- Chci používat hliník v kombinaci se dřevem, betonem atd. Zde má hliník jiné vlastnosti než nerezová ocel, která má tendenci vypadat 'studeně'.

 

'Dát všechno dohromady...'

Peter Zierau, key account manager společnosti Alumeco, hovoří o práci s lampami pro místnosti soudu na ostrově Zealand - a o partnerství s Hansem E. Madsenem:

 

- Hliník není na lampách příliš vidět, byl použit jako hliníkový rám ve třech částech, kde nese transformátor, osvětlení samotné atd. Prodiskutovali jsme s Hansem E. Madsenem všechny podrobnosti během několika setkání, na nichž jsme hovořili o nápadech a změnách, pokud jde o konstrukci.  

 

- Použili jsme standardní materiály z našeho skladu, které jsme nařezali, válcovali a svařovali. Projekt také vyžadoval, abychom promysleli různé možnosti a dali vše dohromady, což jsme udělali ve spolupráci se sítí našich subdodavatelů. Využili jsme jejich znalosti, i když náš klient se už jen obrátil na jednoho dodavatele - společnost Alumeco.

 

Podívejte se do naší fotogalerie:

  • Řešení osvětlení
  • Řešení osvětlení
  • Řešení osvětlení
  • Řešení osvětlení