The Wave

The Wave - fotos af Kim Matthai Leland 140217 41.jpg

The Wave – hliníková konstrukce poskytující interaktivní smyslový zážitek

V únoru 2017, 2018 a 2019, v souvislosti s Frost festivalem najdete v Kodani, na Ofelia Plads 40 trojúhelníkových konstrukcí, z nichž je každá vysoká skoro 4 metry. Trojúhelníky pokrývají oblast o délce více než 80 metrů. Během dne se nic zvláštního neděje, ale s příchodem noci trojúhelníky ožívají světlem a zvuky a celá instalace se promění v senzorické interaktivní umělecké dílo. Těchto 80 metrů zážitků a dojmů je tvořeno hliníkovou konstrukcí s profily, které dodala společnost Alumeco.

Světlo a zvuk nočního života Kodaně

Konstrukce the Wave byla navržena pro Frost festival za podpory asociací RealDania a Ofelia Plads. Účelem celé instalace je vytvořit smyslový zážitek se zaměřením na vnímání světla a zvuku a dále vytvořit asociace spojené s interpretací času a prostoru, které může tento zážitek vyvolat pomocí toho, jak celé dílo reaguje na pohyb.

Za designovou podobou díla the Wave stojí jméno Obscura Vertigo. Ve skutečnosti toto umělecké jméno skrývá společnost Vertigo ApS, kterou tvoří tři designéři Frederik Hilmer, Kasper Rasmussen a Vibeke Bertelsen. Instalace the Wave kombinuje kreativitu a důvtipnost světelného návrhu tria Obscura Vertigo s návrhem zvuku od Petera Albrechtsena.

Trio Obscura Vertigo popisuje umělecké dílo následovně:

Jedná se o interaktivní pulsující vlnu, která narušuje masu dlouhého mola prostoru doků Ofelia Plads a Skuespilhuset. Instalace byla navržena tak, aby dodávala náměstí další dimenzi – aspekt uměleckého života a smyslovosti. Návštěvníci se mohou uměleckým dílem procházet a získat tak další zážitek z objevování různých perspektiv a reagovat na měnící se design osvětlení.

Důraz na výsledný dojem a flexibilitu

Konstrukce se čtyřiceti trojúhelníky se skládá ze dvou druhů hliníkových profilů, které byly vytvořeny tak, aby spolu vzájemně interagovaly a splňovaly tak požadavky na prostorový dojem celého díla. Celkem umělecké dílo obsahuje přibližně 1 219 metrů na míru vyrobených Alumeco profilů. V tomto ohledu byla výsledná podoba a dojem prostorové konstrukce rozhodující pro dosažení spokojenosti tria Obscura Vertigo s instalací.

Výsledná podoba je pro skupinu Obscura Vertigo velmi důležitá. Je důležitá pro celkové vyznění díla a pro jeho porozumění a stejně tak i pro finální výsledek, vysvětluje Kasper Rasmussen.

Z tohoto hlediska má trio Obscura Vertigo pozitivní dojem z celého procesu instalace díla:

Spolupráce se společností Alumeco byla dobrá a my mohli těžit z jejích zkušeností. Firma Alumeco prokázala velkou flexibilitu při řízení celého procesu instalace průmyslového materiálu. Dokázala vyhovět striktním a neflexibilním požadavkům na dodání, jak tomu často v případech uměleckých konstrukcí a instalací bývá, uzavírá Kasper Rasmussen.

Nestihli jste loni přijít a na vlastní kůži zažít instalaci the Wave? Budete mít příležitost i tento rok, kdy bude projekt znovu nainstalován ve spojitosti s Frost festivalem 2018.

 

Podívejte se na naše fotografie:

  • The Wave
  • The Wave
  • The Wave
  • The Wave
  • The Wave
Může pro vás být relevantní i tato realizace:
Hans E. Madsen Nordhavnstunnel